عفونت قارچی مو

قارچ‌ها می‌توانند در پوست مرده ناخن، موی سر و سایر لایه‌های پوست زندگی کنند. عفونت قارچی توسط برخی قارچ‌ها ایجاد می‌شود که به آنها درماتوفیت اطلاق می‌شود. قارچ‌ها در مناطق گرم و مرطوب رشد می‌‌کنند. عفونت قارچی وقتی اتفاق می‌افتد که آسیب جدی به پوست سر و موی برسد یا استحمام کافی وجود نداشته باشد و نیز پوست سر برای مدت طولانی مرطوب بماند (مثل تعریق فراوان).

عفونت قارچی موی سر می‌تواند انتقال یابد و بیشتر در بچه‌ها اتفاق می‌افتد اگرچه در تمام سنین می‌تواند ایجاد شود.
عفونت قارچی موی سر از طریق تماس مستقیم با عفونت قارچی در بدن فرد دیگر و نیز مصرف وسایل شخصی فرد مبتلا مثل شانه، برُس و لباس‌ها ایجاد می‌شوند و نیز عفونت می‌تواند از طریق حیواناتی مثل گربه، گاو و گوسفند منتقل شود.
عفونت قارچی موی سر می‌تواند در منطقه‌ای از سر و یا کل آن ایجاد شود مناطق مبتلا به صورت مناطق طاسی با نقاط کوچک سیاه رنگ که در نتیجه شکستن مو ایجاد می‌شوند یا مناطق گرم با پوسته گذاری که پوست سر قرمز و متورم است دیده شوند. یا ممکن است زخم پُر از چرک که کریون نامیده می‌شود ایجاد شود و گاهی تب خفیف و یا بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن ایجاد می‌شود و تقریباً همیشه خارش وجود دارد.

عفونت قارچی موی سر می‌تواند با ریزش موی سر به صورت دائمی عارضه دار شود.

تشخیص:

متخصص پوست با معاینه و استفاده از لامپ مخصوص به نام لامپ وود و نیز گرفتن نمونه از موی سر و یا کشت به عفونت قارچی موی سر پی می‌برند.

 درمان:

جهت درمان متخصص پوست اغلب دارای خوراکی مثل تربینافین یا ایتراکونازول تجویز می‌کنند درمان ۴-۸ هفته به طول می‌انجامد. در حین درمان ناحیه درگیر را تمیز نگه دارید. و با برخی شامپوها مثل کنوکونازل یا شامپو سلنیوم سولفاید بشویید. شامپو ممکن است پخش و انتقال عفونت را آهسته کند اما منجر به درمان عفونت نمی‌شود.
سایر افراد خانواده و حیوانات نیز باید معاینه شده و تحت درمان قرار گیرند. حوله‌ها باید در آب گرم و مواد شوینده شسته شده و خشک شوند. شانه و برُس باید در مخلوطی از نصف آب و نصف ماده سفید کننده برای حداقل یک ساعت قرار گیرند و این کار تا ۳ روز ادامه می‌یابد و افراد منزل نباید از شانه و برُس و کلاه و حوله و روبالشی و کلاه محافظ فرد مبتلا استفاده کنند.